Астигматизмът представлява дефект на роговицата. Тя няма сферична форма, а наподобява повече яйце. По правило, роговицата трябва да е гладка, прозрачна и лъскава и играе ролята на покривка на зеницата и ириса. Ако направим сравнение, то при астигматизма предната част на окото не прилича на портокал, а на лимон.
Астигматизъм може да се получи и когато лещата не е достатъчно гладка и не е извита равномерно. Това възпрепятства правилното пречупване на светлинните лъчи, което в науката е познато като рефрактивна грешка. Заради тази грешка се оформят повече фокусни точки, които предизвикват замъглено зрение.
Астигматизмът бива два вида – роговичен и лещен – в зависимост от това къде се намира дефекта. Симптомите, които трябва да ви сигнализират, че нещо не е наред със зрението ви и трябва да посетите офталмолог са изкривеното виждане, преумората на очите, появата на главоболие, затруднение при нощно виждане.
Когато констатирате тези симптоми, потърсете незабавно консултация с офталмолог, който да установи точната причина за вашия дискомфорт. Той ще прецени дали е необходимо да носите коригиращи очила или лещи.
Астигматизъм се наблюдава и при децата, но при тях е по-трудно да се разбере. Тъй като те не знаят, че това е някакъв дефект, няма да се оплачат от дискомфорта. Затова тук ролята на родителите е от огромно значение. Децата трябва да се наблюдават много внимателно и да се реагира веднага при констатиране на някакъв проблем с очите.
Детските очни прегледи отнемат значително повече време. Изисква се подготовка за него. Детето трябва да бъде спокойно, да се е наспало добре и да не е гладно.
Напълно възможно е астигматизмът да се съчетае с други аномалии, предизвикани от рефрактивна грешка. Такива са късогледството и далекогледството.
Лечението на астигматизма цели да се достигне до ясно виждане и по-голям комфорт на зрението. В зависимост от конкретния случай се назначава подходящото лечение, което може да бъде хирургично или с коригиращи лещи.